OSP BLEDZEW Ochotnicza Straż Pożarna BLEDZEW


       Ochotnicza Straż Pożarna w Bledzewie   woj. Lubuskie (ówcześnie zielonogórskie) została założona w1945 roku przez pierwszych przesiedleńców, którzy przybyli tu z różnych stron kraju. Początki funkcjonowania straży były dość trudne. Zostano w Bledzewie strażnice z trzema boksami na sprzęt, w tym jedna sikawkę konną, drabinę, kombinezony i hełmy typu niemieckiego.

Pierwszymi założycielami byli:

Meissner Stefan – prezes,

Wojtczak Józef – naczelnik a zarazem pierwszy burmistrz Bledzewa,

Janz Wiktor – członek zarządu,

Anus Kazimierz – członek zarządu,

Siuda Paweł – członek zarządu.

W tym samym roku wzbogacono się o samochód ciężarowy, skrzyniowy marki „OPELADAM".                 Z własnych środków nabyli od Rosjan typową przyczepę ze sprzętem pożarniczym. W tym motopompę „Rosenbauer" o wydajności 1200 l/min.

W 1952 roku przyjęta statut OSP, odnowiono deklarację członkowskie.

W 1954 roku Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Skwierzynie przekazuje w posiadania samochód marki „DODGE" w zamian za samochód „OPEL". W wyniku tej zamiany Skwierzyna otrzymuje typowy wóz pożarniczy „STAR 20". W tym samym roku następuje zamiana „Dodge" na samochód „HORSZ" otrzymany ze straży pożarnej w Świebodzinie. W następnym roku Bledzew otrzymuje samochód „STAR 20" ze straży pożarnej w Nowej Soli. Wiązało się to z rozbudową starej poniemieckiej remizy. Były to lata dynamicznego rozwoju OSP Bledzew. Przybywało członków, organizowano pokazy, imprezy masowe i kulturalne. Do dziś mile wspominane przez starszych członków straży jak i mieszkańców Bledzewa. Rozwijało się współzawodnictwo pomiędzy OSP Bledzew, OSP Skwierzyna, OSP Nowa Wieś.

W1964roku zawiązał się komitet budowy nowej remizy, gdyż lokalizacja starej uniemożliwiała rozbudowy. Rozbudowa wiązała się z planami pozyskania nowego samochodu „STAR 26 beczka".

Nadchodzi rok 1969, następuje zakończenie pierwszego etapu budowy remizy. Dwóch boksów garażowych, warsztatu i dyżurki. Bledzew otrzymuje „STAR 26 beczka".

W pierwszej połowie lat80-tychOSP otrzymuje drugi samochód „ŻUK".

Trzeba też zaznaczyć ze 1991r. Urząd Gminy w Bledzewie zakupił używany  samochód marki JELCZ 004 GCBA 6000/24 od firmy STILON z Gorzowa Wlkp.

Najcześciej czytane na naszej stronie
Pożar traw
Zalany Rynek i ZGK w Bledzewie